Nastal čas na to najsladšie pečenie, ktoré každý rok príde v stým, ako odídu teplé dni. Vegan Milionárske rezy sú dokonalým spojením sladkého karamelu, čokolády a arašidov. Tieto rezy vám spríjemnia príchod jesene aj sviatkov. A vďaka arašidom, ktoré som pridala, vám tieto rezy pripomenú Snickers! Ak ste ich dlho nemali ako vegáni, tak toto si užijete! Pripravte si však veľa masla a cukru. Ukážem vám, ako si rezy pripraviť s vegan kondenzovaného alebo kokosového mlieka.
Pre tento recept som využila moje partnerstvo s Aktin.sk, kde zoženiete skvelé orechy aj v kilových baleniach, malé čokopecičky, špaldovú múku a veľa skvelých vegánskych potravín. Skrz môj odkaz máte teraz na Slovensku poštovné zdarma.
Vegan Milionárske rezy:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Ingrediencie:
Mletá vanilka: Ja klasicky používam mletú vanilku, ktorú kupujem v skle. Namiesto nej môžete použiť polovicu vanilkového lusku alebo nahraďte trochu cukru vanilkovým cukrom s pravou vanilkou.
Kondenzované mlieko/ Kokosové mlieko: Tento recept som skúšala s kondenzovaným mliekom aj kokosovým. Obe možnosti sú dobré, len kondenzované mlieko Nature’s Charm, s ktorým sa karamel robí ľahšie a rýchlejšie, musíte objednať alebo zájsť do zdravej výživy, lebo v bežnom obchode ešte nie je. Ak budete používať kokosové mlieko, odporúčam značku Aroy-D. Pri iných mliekach sa vám karamel môže oddeľovať od tuku alebo vytvárať malé hrudky.
Čokoláda – najdôležitejšia ingrediencia, ktorá určí celú chuť. Investujte do kvalitnej vegánskej čokolády. Kašlite na čokolády na varenie – tie ani nebývajú vegánske. Ja som si začala objednávať horkú čokoládu z e-shopu Petry Stahlovej, kde má skvelé vegánske francúzske čokolády (aj biele a mliečne, luxus!), ktoré vás vyjdú lacnejšie na sto gramov ako iná kvalitnejšia čokoláda z obchodu, kľudne menej ako 2 eurá za 100g. Pre tejto recept som použila túto 65% čokoládu, ktorá je skvelá aj na temperovanie a má krásne ovocnú chuť.
Korpus:Vegan Milionárske rezy s arašidmi a praclíkmi
Pripravte si štvorcový plech alebo nastaviteľnú formu na pečenie (používam túto) vo veľkosti od 20×20 cm až do 24×24 cm. Plech potrite olejom alebo vytrite maslom a následne naň priložte papier na pečenie. Takto ho zafixujete na miesto. Trúbu vyhrejte na 180 stupňov.
V mise zmiešajte hladkú múku, cukor, soľ a prípadne mletú vanilku. Maslo vyberte z chladničky, nakrájajte ho na kocky a stuhnuté ho začnite prstami zapracovávať do cesta. postupte sa konzistencia cesta bude meniť na „mokrý piesok“ a po správnom zapracovaní masla, budete môcť z cesta spraviť držiacu guličku. Chce to trošku práce a ucítite nové svaly na prstoch. Ak by ste mali maslo dostatočne zapracované, ale cesto by ešte dosť nedržalo, pridajte polievkovú lyžicu vody.
Cesto presypte do plechu s papierom na pečenie. Prstami ho zatlačte a zarovnajte, aby vznikol korpus. Cesto pečte asi 20 minút do zlatista a sucha. Cesto nechajte bokom chladnúť.
Karamel z kondenzovaného mlieka:
Tento postup je aj jednoduchší a menej vecí sa môže pokaziť. Všetky ingrediencie na karamel, okrem arašidov, dajte do širokého hrnca s hrubším dnom (používam wok s hrubším hnom a neprilnavým povrchom), aby ste predchádzali pripalovaniu. Najskôr všetko na strednom ohni roztopte. Potom za stáleho miešania priveďte vegan karamel k varu. Aby ste mali zmes pod kontrolou, nepoužívajte maximálny ohrev, ale radšej pridajte oheň len jemne, prípadne sa držte stredného plameňa. Hlavne stále miešajte a miešajte!
Po 5 až 10 minútach karamel začne bublať až peniť. Ak máte kuchynský teplomer, môžete si merať teplotu, a keď presiahne 100 stupňov, tak sa budete blížiť do finále. Väčšinou sa odporúča karamel zohriať na 112 – 116 stupňov. Ak máte teplomer tak ho určite použite, je to najjednoduchšie. Ja zohrievam karamel na 116 stupňov a je tak akurát žuvací. Ak teplotu presiahnete a dostanete sa cez 120 stupňov, dosiahnete karamel, ktorý bude tvrdý ako kameň. Ak zase karamel zohrejete príliš málo, bude moc mäkký. Najlepšie je karamel otestovať.
Keď už karamel bublá a dosiahol teplotu okolo 116 stupňov, odstavte ho z ohňa a odoberte malý kúsok na lyžičku alebo tanier. Počkajte, ako stuhne pri izbovej teplote alebo ho dajte na 2-3 minúty do mrazničky schladiť (nie zmraziť). Ak stuhne pevne, ale nie na kameň, tak môžete karamel z hrnca zmiešať s arašidmi, naliať na korpus v plechu, zarovnať a nechať stuhnúť. Tuhnutie môže zabrať tak 2 hodiny, kludne dajte plech do chladničky!
Ak karamel nie je dosť tuhý, tak ho znova priveďte k varu a varte ešte pár minút. Potom znova otestujte… Pokračujte, kým nie je karamel akurát na žuvanie.
Karamel z kokosového mlieka:
Výroba tohto karamelu bude trvať dlhšie a s každým mliekom môže byť trochu iná. Ja mám najlepšie skúsenosti s mliekom Aroy-D v tetrapaku. Pri inom kokosovom mlieku sa vám môže stať, že sa tuk z masla a kokosu oddelí a bude sa držať na povrchu. A karamel sa pokazí. Stalo sa mi to a vrátila som sa k Aroy-D, preto ho veľmi odporúčam aj vám pre najlepší výsledok.
Postup:
Mlieko a trstinový cukor nasypte do hrnca (širší hrniec s hrubším dnom, používam wok s hrubším hnom a neprilnavým povrchom) a na miernom ohni všetko spolu varte asi 40 minút, kým sa zmes nezredukuje asi na polovicu (trstinoý cukor hneď sfarbí mlieko do karamelova). Z mlieka musí unikať para, preto je dobré proces urýchlovať miešaním. Moja pomôcka je, že pred varením do mlieka zapichnem špáradlo a označím si, kam na ňom siaha hladina. Potom už len sledujem, kedy bude hladina v polovici označeného množstva. Pri varení mlieka by ste sa mali držať pod teplotou 95 stupňov. Ak teplota začne stúpať k 100 stupňom k mlieku už pridajte ostatné ingrediencie, okrem arašidov a ďalej varte ne strednom alebo mierne vyššom ohni ďalej.
Po 5 až 10 minútach karamel začne bublať až peniť. Ak máte kuchynský teplomer, môžete si merať teplotu, a keď presiahne 100 stupňov, tak sa budete blížiť do finále. Väčšinou sa odporúča karamel zohriať na 112 – 116 stupňov. Ak máte teplomer tak ho určite použite, je to najjednoduchšie. Ja zohrievam karamel na 116 stupňov a je tak akurát žuvací. Ak teplotu presiahnete a dostanete sa cez 120 stupňov, dosiahnete karamel, ktorý bude tvrdý ako kameň. Ak zase karamel zohrejete príliš málo, bude moc mäkký. Najlepšie je karamel otestovať.
Keď už karamel chvíľku bublá a dosiahol teplotu okolo 116 stupňov, odstavte ho z ohňa a odoberte malý kúsok na lyžičku alebo tanier. Počkajte, ako stuhne pri izbovej teplote alebo ho dajte na 2-3 minúty do mrazničky schladiť (nie zmraziť). Ak stuhne pevne, ale nie na kameň, tak môžete karamel z hrnca zmiešať s arašidmi, naliať na korpus v plechu, zarovnať a nechať stuhnúť. Tuhnutie môže zabrať tak 2 hodiny, kludne dajte plech do chladničky!
Ak karamel nie je dosť tuhý, tak ho znova priveďte k varu a varte ešte pár minút. Potom znova otestujte… Pokračujte, kým nie je karamel akurát na žuvanie.
Čokoládová poleva:
Po stuhnutí karamelu už potrebujete už len polevu. Nad parou alebo v mikrovlnke roztopte kvalitnú horkú čokoládu, nalejte ju na karamel a zarovnajte naklánaním plechu zo strany na stranu. Na vrch poukladajte slané praclíky a všetko nechajte ešte posledný krát stuhnúť, kým vegan milionárske rezy rozkrájate na kúsky. Skladujte v chladničke a jedzte až chvíĺku po vitiahnutí, ked karamel roztuhne.
Ďalšie sladké recepty nájdete tu. Moje ďalšie food experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka.
Tento recept vznikol v spolupráci z Aktin.sk a Aktin.cz, kde nájdete moje obľúbené suroviny na pečenie.