Lasagne boli prvé naozaj vegetariánske jedlo, ktoré som v živote varila, ešte predtým, ako som sa stala vegánkou. Vtedy sa mi proste nechcelo variť maso, tak som ich spravila s baklažánom a cuketou. Dnes mám pre vás vylepšenú verziu na vegan lasagne s baklažánom. Chutia fantasticky vďaka poctivému zeleninovému ragú s baklažánom, do ktorého môžete pridať namiesto mäsa šošovicu, vegánske mleté alebo domácky pripravené sójové mäso, ako som ho spravila ja.
Vegan lasagne s baklažánom:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
„Mäso“:
Môžete siahnuť po uvarenej šošovici alebo mletom vegan mäse zo supermarketu. Použite vždy asi 200-250 gramov.
Sójový granulát uvarte vo vode alebo vývare. Po uvarení ho sceďte a čo najviac vysušte – ja ho krátko suším v rúre na 100 stupňoch. Zvyšok ingrediencí zmiešajte na marinádu, zalejte vysušené „mäso“ a podľa potreby pridajte trochu vody. Nechajte marinovať aspoň 30 minút a pred prípravou lasagní kúsky opečte/upečte do chrumkava na panvici alevo v rúre.
Ragú:
Baklažán nakrájajte na plátky a posoľte. Zohrejte olej a začnite opekať do zlata cibuľku. Keď je cibuľka opražená, baklažán osušte a nakrájajte na kocky. K cibuľke pridajte na jemno nastrúhaný cesnak. Po minúte pridajte baklažán a ďalšiu zeleninu, ktorú používate, ako mrkvu. Krátko poduste.
Potom do hrnca pridajte aj rajčinový pretlak, oregáno, tymián, rozmarín, čierne korenie, tekutý dym (voliteľné) a soľ podľa chuti. Všetko dobre zmiešajte a na záver pridajte aj konzervované rajčiny. Stíšte oheň na minimum a pod pokrievkou nechajte ragú bublať aspoň hodinu – prebežne miešajte. Po uvarení do ragú prisypte nakrájanú bazalku a sójové kúsky. Ak používate šošovicu alebo vegan mleté, môžete ho pridať na začiatku varenia.
Bešamel:
V hrnci zohrejte rastlinné mlieko tak aby bolo horúce ale nevrelo. V ďalšom hrnci na strednom ohni roztopte rastlinné maslo. K maslu pridajte hladkú múku a miešajte, kým nevznikne hladká a hustá pasta. Asi 2 minúty ju opekajte a neustále miešajte, aby nehnedla. Potom pomaly a za stáleho miešania metličkou začnite vlievať rastlinné mlieko, aby sa vám nevytvorili hrudky.
Bešamel priveďte za stáleho miešania k varu, pridajte muškátový oriešok, lahôdkové droždie, soľ a čierne korenie. Oheň stiahnite na minimum a miešajte ďalšie 2 minúty. Potom odložte z ohňa a začnite skladaním lasagní.
Vegan lasagne s baklažánom:
Pripravte si zapekaciu misu s rozmerom asi 27×17 cm a lasagne. Pri pokladaní lasagní je dôležité, aby sa vám lasagne príliš neprekrývali. Otestujte si teda, koľko sa vám zmestí do misy a lasagne prispôsobte jej veľkosti. Tvrdé lasagne sa často zle lámu či strihajú. Môžete ich ale na pár sekúnd namočiť do horúcej vody – predvariť. Potom sa dajú krásne strihať bez lámania a aj lasagne budú rýchlejšie hotové.
Na dno zapekacej misy (27x17cm) rozprestrite 2 PL bešamelu a prvú vrstvu cestovín. Cestoviny znova pokryte tenkou vrstvou bešamelu. Ragú si rozdeľte na 3 približne rovnaké časti. Prvú časť špachtľou rozprestrite na bešamel a zarovnajte, aby bešamel nikde nevykúkal. Na ragú znova pridajte cestoviny a zalejte ich bešamelom. Takto pokračujte kým neminiete ragú a cestoviny. Chcete 4 vrstvy cestovín.
Na poslednú vrstvu cestovín dajte zvyšok bešamelovej omáčky. Lasagne môžete ozdobiť rajčinami či inými zvyškami zeleniny (baklažán či cuketa). Zeleninu zasypte rastlinným syrom.
Zapekaciu misu prekryte alobalom a lasagne dajte piecť na 180 stupňov asi na 30-45 minút, kým cestoviny nezmäknú.
Môj typ pre krásne roztečený syr na vrchu lasagní – syr roztopím vopred na kvapke oleja v malou hrnci na omáčku a pridám už roztečený. Takto môžete použiť strúhaný či plátkový rastlinný syr.
Zapekaciu misu prekryte alobalom a lasagne dajte piecť na 180 stupňov asi na 30-45 minút, kým cestoviny nezmaknú.
Ak hľadáte ďalšie ragú recepty, pozrite sa sem a ďalšie pokus môžete sledovať na mojom instagrame.
Pingback: Vegan boloňské cestoviny so šošovicou - Surová Dcérka
Najlepšie. klasické som nemala nikdy rada, nemám rada besamel, no tieto sú perfektné , uz som ich párkrát robila
Výborný recept. Sójový granulát takto připravený chutná jako nějaké veganské mleté z obchodu. Člověk by ani nepoznal, že to je bezmasé jídlo, lasagním opravdu nic nechybí, vřele doporučuji všem vyzkoušet. :-)