Fánky som jedla len tie, ktoré vyprážala moja babička, keď sme boli ešte deti. Okrem šišiek, ktoré nájdete v Slovegán 1 kuchárke, sú fánky ďalším tradičným fašiangovým jedlom. Niekde ich nazývajú aj Božími milosťami alebo ich poznáte pod názvom krapne. A musím povedať, že vegan fánky chutili rovnako dobre, ak nie lepšie, ako si ich pamätám.
Vegan fánky:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Ako vždy, maslo vyberte z chladničky, nakrájajte ho na kocky a nechajte ho zmäknúť. Nechajte ho v izbovej teplote kľudne hodinku či dve ak potrebuje.
V mise dobre zmiešajte hladkú múku, práškový cukor, kypriaci prášok, mletú vanilku a štipku soli. K múke pridajte nakrájané maslo, jablkové pyré, rastlinnú smotanu (alebo jogurt) a rum. Pridať môžete aj 2 PL bieleho vína, potom pridajte aj ďalších 30-40 gramov múky.
Špičkami prstov vmišajte maslo do múky, aby vznikla mrvenička a postupne vypracujte cesto. Cesto zo začiatku nevyzerá krásne, neľahakajte sa, bude hrudkovejšie. Keď už budú ingrediencie spojené a vnikne vám guľka cesta, vyklopte ju na pracovnú dosku a dobre cesto prepracujte. Prekladajte ho, kým nebude vyzerať hladšie a ingrediencie sa v ňom dobre nespoja, bude to trvať asi 10 minút.
Ak by bolo cesto lepivejšie, dosku si pomúčte (cesto môže vyžadovať trošku viac múky, to už záleží od vašej múky a druhu smotany, ktorú použijete). Miesenie si môžete uľahčiť aj robotom.
Keď vymiesite nelepivé cesto, zabaľte ho do potravinárskej fólie a odložte do chladničky aspoň na 20 minút. Kľudne ho nechajte v chladničke aj hodinu. Po odložení bude cesto oveľa krajšie a hladšie.
Cesto rozdeľte na dve polovice a dajte na jemne pomúčenú dosku. Každú rozvaľkajte na tenko (asi 2 mm) a na rozmer asi 36×30 cm. Pri vaľkaní cesto obracajte a nazdvihujte, aby vám nezostalo prilepené k doske. Nožom cesto narežte na 4 pásy a každý pás následne rozdeľte na menšie odĺžniky. Vzniknú vám obdĺžniky s rozmerom asi 7×7,5cm. Samozrejme môžete fánky vzkrajovať na akýkoľvek iný tvar a rozmer aký je u vás tradičný (niekto vykrajuje trojuholníky, kosoštvorce, srdiečka či kvietky alebo fánky zapletá). Do stredu fániek spravte dve poztĺžne čiary nožom. Takto fánky nechajte ešte 10-15 minút schnúť.
Vyprážanie fánok:
V panvici zohrejte dostatok oleja na vyprážanie, vyžadujú ho menej ako šišky. Olej rozrejte na mierne vyššom ohni asi na 170-180 stupňov. Ak nemáte teplomer tak si na prvej fánke otestujte, ako je olej horúci. Pri teplote okolo 180 stupňov fánky opekám z každej strany asi 1 minútu a 15 sekúnd. Takže dohromady 2 a pol minúty krásne do zlata. Ak máte príliš horúci olej, fánky budú príliš tmavé, tvrdé a budú chutiť horko – spálene. Takže je dôležité piecť ich správne, aby boli zlaté akurát chrumkavé.
Do upražení fánky vyberte na osušte prebytočný olej. Fánky už stačí len pocukrovať práškovým cukrom. K cukru môžete pridať aj vanilku pre extra chuť.
Vegan fánky skladujte v uzatvorenej nádobe, najlepšie sú čerstvé, na druhý deň budú mäkšie, ale stále veľmi chutné.
Moje ďalšie cukrárske experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka.
Tip na záver: Ak fánky pred vyprážaním nenarežete, vzniknú vám duté kapsičky, ktoré môžete plniť džemom či pudingom.