Udon rezance s arašidovou omáčkou sú teraz moje obľúbené spomedzi rezancov sveta! Veľmi som sa potešila, keď som ich našla v obchode (Yeme) v čerstvej forme a hneď som vedela, že k nim musím spraviť nejakú arašidovú omáčku podobnú tej, ktorú som sa učila pripravovať v Thajsku. Omáčku si môžete pripraviť dopredu, vydrží pár dní v chladničke a je na druhý deň ešte lepšia ako priamo po uvarení.
Na dve porcie udon rezancov s arašidovou omáčkou potrebujete:
- 400 g čerstvých udon rezancov (asi 200g sušených rezancov)
- kocku lahôdkového tofu (Lunter)
- 150 g brokolice
- 100 g mrkvy
- 100 ml vody (voliteľné)
- 200 ml kokosového mlieka (z konzervy alebo tetrapak Aroy-D)
- 40 g arašidového masla
- 15-25 g curry pasty (červenej alebo žltej)
- 1/2 ČL oleja
- 1 PL limetky alebo citrónu
- 1/2 PL sójovej omáčky
- 1-2 ČL trstinového cukru
- 1 veľká rajčina
- cherry rajčiny
- čerstvý koriander
Postup na udon rezance s arašidovou omáčkou:
Začneme teda omáčkou. Ja ju pripravujem vo woku alebo inej palvici. Na 1 ČL oleja opražíme nakrájanú rajčinu, pekne ju rozpučte a opražte do mäkka. Potom pridajte curry pastu podľa chuti, môžete menej alebo viac. Ja používam žltú, ktorá je menej pikantná. Ak máte radi o niečo pikantnejšiu chuť, tak pridajte viac.
Curry pastu krátko opražte aby pustila vôňu. Pridajte 100 ml kokosového mlieka, premiešajte a pridajte aj arašidové maslo. Môžete pridať aj samostatné pomleté pražené arašidy, alebo použiť oboje ak chcete kúsky arašidov v omáčke.
Všetko spolu dobre premiešajte a chvíľu varte na strednom plameni. Keď sa omáčka začne zahusťovať pridajte zvyšok kokosového mlieka. Potom dochuťte sójovou omáčkou, sťavou z citróna či limetky a cukrom. Znova chvíľu varte a miešajte aby sa chute spojili.
Ak ju nezriedite tak je vhodná napríklad na namáčanie jarných roliek a tenšie cestoviny. Takže rieďte podľa potreby.
Omáčku dajte do misky bokom alebo do chladničky, ak ju chcete použiť neskôr. Arašidová chuť vystúpi najviac ak ju necháte deň v chladničke čakať.
Udon rezance si pripravte podľa návodu na obale. Udon rezance pochádzajú z Ázie a sú pšeničné, obsahujú teda lepok (info pre celiatikov). Ak budete mať čerstvé, tak ich stačí variť 3 minúty. Ak by ste chceli použiť ryžové rezance (bezlepková a niekedy dostupnejšia možnosť), napríklad rezance na pad thai, tak rátajte s tám, že budete potrebovať viac omáčky aby ich všetky pekne obalila.
Zvyšok znova pripravíme vo woku alebo veľkej panvici. Na 1/2PL oleja opražte na kocky nakrájané lahôdkové tofu. Nechajte tofu pár minút na strednom plameni získať zlatistú farbu a otáčajte ho. Potom k nemu pridajte na rovnaké kúsky nakrájanú brokolicu, mrkvu a inú zeleninu akú máte radi – nejaké hríby, mladú kukuricu, fazuľové lusky či kapustu.
Všetko nechajte vo woku, kým brokolica nebude mať pekne zelenú farbu a nebude akurát chrumkavá, ale už nie surová. Na záver pridajte ešte nakrájané cherry rajčiny a potom už scedené udon rezance a na záver omáčku. Všetko spolu premiešajte a môžete podávať posypané čerstvým koriandrom, arašidmi a s limetkou. To sú rýchle udon rezance s arašidovou omáčkou.
Ahoj, chcela by som sa spýtať ako mam toto jedlo skladovať ak ho budem jest až o deň – dva. Omáčku a rezance zvlášť? A co so zeleninou a tofu? Ďakujem
Ahoj :) Ak nejdeš konzumovať rezance hned, tak ich ani nevar a sprav len omáčku a zeleninu extra. Potom uz len ohrej na panvici tofu a zeleninu, rýchlo uvar rezance a zalej vsetko omackou. Je zbytocne rezance varit dorpedu ked ich staci zaliat na par minut horucou vodou :)
Pingback: Sushi bowl s tofu - Surová Dcérka : Vegan recepty
Ahoj, môžem sa spýtať či si použila tofu natural alebo ochutené? :)
Ahoj, vacsinou ochutene lahodkove alebo udene :)
Recept nám moc chutnal, příště přidám ještě víc zeleniny nebo houby.
Děkuji :)