Je šalát 3x horší ako slanina?
Tento týždeň sa niektoré zahraničné média chytili novej štúdie, ktorá skúmala vplyv nášho jedla na planétu – teda výrobu a pestovanie určitých plodín a ich uhlíkovú stopu. Doteraz máme štúdie, ktoré rátajú s tým, že byt vegánom znižuje uhlíkovú stopu nášho jedla až o 50%. Nová štúdia však prišla s odvážnym tvrdeným a ukazuje prstom na šalát, uhorky, zeler a zeleninu – ktorá má vraj na svedomí 3x toľko emisií ako slanina.
Odvážne nadpisy ale rýchlo vyblednú, keď si pozrieme ako štúdia prišla k týmto číslam.
Uhlíkovú stopu totiž rozkladala na kalórie v jedle – takže porovnávala povedzme 250 kcal slaniny /60 gramov a 250 kcal šalátu/1800 gramov šalátu. A to je ako porovnávať hrušky a jablká, ale hrušky a jablká by sa porovnávali predsalen lepšie.
Toto porovnávanie je zavádzajúce, lebo nikto z vegetariánov a vegánov nenahradzuje slaninu šalátom. Všetci vieme že šalát je bohatý na vodu a vlákninu a nie na kalórie. Preto to nie je dobrá náhrada za nič. Je dobrý a plný živín sám za seba. Nebudem jesť 1800g šalátu aby som získala kalórie ako zo slaniny.
Slaninu, ktorá je bohatá na tuk, by mali vedci porovnávať aspoň so šošovicou, tofu, ryžu alebo s vegánskou slaninou! Jednoducho s niečím čo obsahuje aspoň rovnaké množstvo kalórií na gram. Táto štúdia len ukazuje, že nie všetky skupiny potravín sú si rovné.
A už samotná interpretácia štúdie tak, že vegetariáni spôsobujú planéte viac škody ako mäsožravci, je jednoducho zavádzajúca a zlá. Potrebujeme porovnávať celky – štandardnú stravu a vegánsku stravu a vegetariánsku stravu.
Vyberať si drobné detaily a stavať na nich závery, to nie je spôsob ako sa robia dobré štúdie.
Ak viete po anglicky prečítajte si ďalšie články na túto tému tu a tu. Pozrite si napríklad dokumentárny film ako je Cowspiracy a neverte každej štúdií. Toto nie je prvá ani posledná, ktorá pochopila celú vec zle a poškodila tým dobré myšlienky vegánstva.
Pingback: Lettuce: Worse For The Environment Than Bacon! | Vegan Vegetarian