Aj vy dostávate často otázku, prečo vegáni nejedia vajíčka – ani od domácich sliepok, ktoré žijú šťastný život? Alebo sa pýtate vegánov a neviete pochopiť, prečo nechcú jesť tieto vajíčka a chcete tomu porozumieť? Preto som pre vás pripravila na túto tému video, kde som rozobrala hneď niekoľko dôvodov prečo. Povedať jednoducho, že vegáni vajíčka nechcú jesť veľakrát nestačí.
Pozrite si video a nezabudnite odoberať náš kanál pre ďalšie videá tu.
Začnem mojím obľúbeným eticko-filozofickým aspektom vegánstva, ktorý nemá s ľudskou pohodlnosťou zľutovanie. neprispôsobuje sa nám, ale ukazuje nám chyby v našom vnímaní sveta.
Otázka znie: Prečo má človek právo zjesť vajíčko, ktoré zniesla sliepka? Chyba v našom ponímaní zvierat je, že ich berieme ako naše. Zvieratá nám ale nepatria, aj keď ste si ich kúpili. Stále sú to individuality, ktoré majú vlastný život a rozum. A vegán by mal chápať, , že obchodovanie so zvieratami a ich potomstvom ( či sú to šteniatka, mačiatka alebo kury), privlastňovanie si ich produktov (vajíčka, perie, srsť…), nie je eticky správne. Správame sa k nim horšie ako k otrokom.
Ani výmenou za často krát chabú starostlivosť, jedlo, ochranu, ktorú im dávame namiesto slobody – v ktorej by sliepky zjedli svoje vlastné vajíčka samé. Sliepky nenesú asi 300 vajíčok ročne lebo ich tak stvorila príroda alebo nejaký boh. my, ľudia, sme ich vyšľachtili tak, aby niesli viac vajíčok ako och telo chcelo a zvládalo.
Divoké sliepky v prírode znášajú okolo 10-15 vajíčok ročne.
A tieto sliepky by nikdy nezvládli znášať také množstvo ako musia znášať naše vyšľachtené druhy sliepok. S každým vajíčkom sliepka stráca vápnik z kostí a živiny z tela. Ak jej denne vajíčko zoberieme a nenecháme ju ho zjesť, vlastne jej ubližujeme. Preto často sliepky trpia na zlomeniny ak nemajú v strave vápnik, ktorý im chovatelia nahrádzajú iným spôsobom (alebo nenahrádzajú).
Ak máte sliepky, ktoré sa na svoje vajíčka nevrhnú za pár hodín po znesení, stačí vajíčko puknúť a poškodené vajíčko sliepka zje. Hlavne ak máte sliepky, ktoré sa snažia vajíčka vysedieť, aj keď nie sú oplodnené.
Asi málokto z nás, má doma sliepky zachránené z veľkochovu. Odkiaľ tieto sliepky kupujeme? Väčšinou z veľkých liahní, v ktorých zabíjajú polovicu kuriatok po vyliahnutí. Nepotrebných kohútikov, ktorých nie je možné všetkých predať sa tieto liahne zbavujú. Kúpou sliepok z liahní podporujeme biznis, ktorý sliepkam ubližuje, zabíja kuriatka a prispieva k ničeniu našej planéty množením ďalších a ďalších zvierat…
A to len pre naše peniaze, ktoré rozhodli, sliepky musia vyprodukovať dostatok kuriatok a kohútikovia sa zabijú.
Potom je tu faktor chovania týchto kuriatok a sliepok, ktoré si kúpime. Domáce chovy vyzerajú rôzne. Vo videu som vám ukázala ako vyzerá klietkový chov, ako vyzerá „voľný“ chov a ako žijú sliepky u mojich starých rodičov. Starať sa o sliepky nie je také jednoduché ako si ľudia myslia. Sú to inteligentné zvieratá, ktoré majú rady priestor a voľnosť, inak si budú ubližovať navzájom aj v domácom chove.
Každý chov vyzerá inak, ale ja som sa veľakrát stretla so zastrihovaním krídel, žiadnou lúkou na prechádzky, žiadnym prašným kúpeľom, utekaním pred ľuďmi… Je to ako chovanie psa v malej ohrade a na reťazi.
A aj keď viem, že moji starí rodičia majú svoje sliepky radi, pestujú ich a rozprávajú sa s nimi, keď sú niektoré nebojácnejšie… Pre mňa to nie sú podmienky s ktorými súhlasím a v ktorých vidím skutočne šťastné sliepky. Mojou hlavnou otázkou pri týchto domácich chovoch je: Čo sa stane so sliepkou, keď prestane znášať vajíčka alebo ochorie?
Skončí v polievke, zabijú ju po rokoch znášania vajíčok? Alebo bude môcť dožiť a bude liečená ako domáci miláčik?
Som si istá, že človek, ktorý nemá cit pre etiku a zvieratá, to nebude chápať. Ale pre mňa je dôležitý vnútorný pocit – môj etický kompas, ktorý mi hovorí, že vajíčko nie je jedlom pre mňa. Že niečo, čo má byť základom pre nový život (slepačia ovulácia) a čo by tu bez zlého ľudského zásahu nebolo, nie je dobrým základom ani doplnkom pre moju stravu.
Vajíčko neobsahuje nič, čo by nám nedala rastlinná strava alebo naše telo samotné.
Ak sa stretnete so „svedectvom“ od bývalého vegána, ktorý robil stravu kvôli svojmu zdraviu a ktorý vyhlasuje, že musel zaradiť opäť vajíčka alebo ryby, lebo sa cítil zle na rastlinnej strave… Uvedomte si, že každý jeme inak. Niekto lepšie a niekto horšie. A to platí aj na vegánstvo. Ak človek zanedbáva svoju stravu a jedáva jej málo, získa aj málo energie a málo živín. To je častá chyba, ktorú ľudia dobehnú tým, že zaradia nejaký živočíšny produkt, ktorý im dodá viac kalórií a živín, lebo si vegánsku stravu nevyskladali dosť dobre.
Ahoj.
Obvykle máš názory, s ktorými sa stotožňujem, teraz musím oponovať.
Máme doma sliepočky z veľkochovov, odkúpili sme ich úplne dobité, vynosené a zničené. Teraz behajú po tráve, a je im hej. Postavili sa na nohy, dorástlo im perie, začali zase znášať vajcia. Kade chodia, tade za sebou nechávajú vajíčka. Hodnotné, domáce, zdravé, plné sily a vitamínov. Som vegetariánka, dlhoročná… od veganstva ma odradila práve takáto, pre mňa extrémna, forma pohľadu na to, čo jesť, a čo nie. Ja sa riadim pravidlom, že čo zvieraťu neubližuje, to je OK.
Vajíčka sú pre mňa OK, med je pre mňa OK, mlieko už OK nie je, rovnako ako syry a podobne.
Sliepka, akokoľvek sa na ňu pozeráš, je tvor ktorý bez ľudského zásahu po tisícky rokov proste vajíčka znáša :-) Nie je to ako u kráv, ktoré dávajú mlieko len po umelom oplodnení.
Niektoré veci, čo si spomínala vo videu nie sú úplnou pravdou.
Pravdou je, že sliepka je tvor fixovaný len na človeka a jeho starostlivosť. Bez človeka by vyžila pár dní. Svoje vajcia nejedia… keď im dlhšie ležia v hniezde, zvyknú ich pošliapať, prípadne poničiť. Z vajec je pre ne hodnotná len škrupinka, nakoľko obsahuje látky potrebné na tvorbu nových vajíčok. Keby ich sliepka neznášala, roztrhlo by ju. Prípadne keby nemala dosť vápnika zo škrupiniek, vajce by sa z nej nedostalo von.
Čiže ako zhodnotenie – vegáni, nepozastavujte sa nad tým, či vajcia jesť, alebo nejesť :-) Nejedzte nič živočíšne, o tom je vegánstvo. Ale naopak vegetariáni ako ja – smelo do vajíčok, je to nesmierne hodnotný zdroj živín, a pre sliepku to utrpenie rozhodne nie je :-)
To nie je extrém, to je snaha o absolútnu etickost, byt etickým clovekom je extrémne iné len pre to, ze vacina populacie sa prava k zvieratám hrozne :)
Si vegetariánka, to je OK. Tento článok je pre vegánov, ktorý hľadajú vysvetlenie a argumenty aby ich rodina nenutila jest co nechcu :)
To ze sliepky su na nas fixované a neprezili by, znasaju vela vajicok atd, to je nasa chyba. Keby islo a priordzeny kolobeh v prirode nikdy by sliepok nebolo tolko. Zomierali by ako kazde ine zviera a priroda by bola v rovnovahe. Tu nejde o to zabranit vsetkeh smrzi zvierat, to nejde, z akologickeho hladicka musia zvierata ktore sme premnozili romriet a nemnozit sa dalej, ako vsetko rpemnozene.
Ahoj, diky pekne za zhrnutie, presne niečo také som hľadala :)
Prosím poskytla by si nejaké linky, zdroje, kde sa dočítam viac, odkiaľ si info čerpala?
Diky a len tak ďalej :D
Ahojte. Neviem či toto bude niekoho zaujímať ale podelím sa.
Ja od prvých pokusov mojej mami o mäsitú stravu nejem hovädzie ani bravčové výrobky.
V 4 rokoch som nemala poňatia o spôsoboch stravovania a trendoch. Skrátka som to odmietala, lebo mi to nevoňalo. Aj keď ma skúšali kŕmiť lyžičkou, vypľula som to. Dodnes si nikto z mojej rodiny nezvykol, že nejem bravčové ani hovädzie, pri každej príležitosti ma tým ponúkajú. S nikým sa nehádam, nič nevysvetľujem, do úst si dám to, čo chcem. Minule som sa odhodlala zjesť šunku proscuitto so šalátom. V noci som sa zobudila na nepríjemný pocit v tele. Skrátka moje telo nevie tento druh mäsa stráviť a nebudem sa trízniť tým, že mu to budem podsúvať, lebo niekto tvrdí, že obsahuje vzácny zdroj proteínu. Za prvé mi to nevonia, a za druhé keď už to mám v tele tak mám pocity na zvracanie. Vajíčka mi chutia. A veľmi. Zjem však len tie od susedov, lebo viem ako chovajú sliepky a keď mám tu príležitosť, tak si ich kúpim od nich. Na druhej strane ale nesledujem sadenie, rast a zber šalátu, ktorý kúpim v Bille. Ak si vegáni myslia, ba sú presvedčení, že absolútne odmietanie živočíšnych výrobkov prinesie tomuto svetu spasenie, tak budiš. Ja zas verím v rovnováhu, zdravý rozum a intuíciu, ktorá keď nie je prehučaná hlasom davu, tak Vás navedie na správnu cestu. Vajíčka sú podľa mňa dosť v pohode, ak ich zniesla spokojná sliepka. Milujem vegánov z paneláku, čo nemajú poňatia o živote zvierat vo fair podmienkach. A rovnako odsudzujem zabíjačky na dedinách.
Ahoj :) Najlepšie je jesť lokálne a sezónne. To je jasné. Aj ako vegáni si uvedomujeme, ze nase polnohospodárstvo nie je dokonalé (niekde velmi daloko od dokonalosti vdaka monokulturam a odlsňovaniu), to nie je ale dovod aby sme bojkotovali raslinnú stravu aj taká šalát…lebo jeho ekologická stopa a etická váha je stále oveľa oveľa nižšia ako kus mäsa. Aj veganstvo uznava rovnovahu a zdravy rozum, preto ma svoje hranice ale je stale zalozene na faktoch a vedeckych poznatkoch, ktore len potvrdzuju, že ak chceme zastavit klimaticke zmeny, musime znizit spotrebu zivocisnej stravy. Nespasíme celý svet, dokonalost neexistuje, ale vieme vela zlepsit :) Mam len pocit, že okolie co si o veganstve nikdy nic do hlbky necitalo a neriesili tie problemy co vidi prilis cierno bielo. A tak to nie je :)