Karfiol je veľmi vďačná surovina. Osobne ho milujem, nie len vyprážaný. Rada ho zapekám s rôznym korením alebo ho hádžem k stir-fry zelenine a rezancom na ázijský spôsob. Pripravila som pre vás skvelé kombo chutí. Zapekaný kafiolový steak s údenou paprikou, čiernou šošovicou a zemiakovým pyré. Pridať môžete obľúbenú sezónnu zeleninu a jednoduchá delikatesa je na svete.
Tento recept vznikol v spolupráci s rastlinným maslom Flora Original.
Karfiolový steak s údenou paprikou a čiernou šošovicou:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Ingrediencie:
Rastlinné maslo – Flora Original maslá nájdete v každom bežnom supermarkete, sú 100% rastlinné a majú aj Vegan Society certifikáciu.
Údená paprika – údená chuť sa v tomto recepte skvelo hodí k šošovici. Údenú papriku už tiež nájdete bežne v každom väčšom supermarkete, ja kupujem túto.
Čierna šošovica – Čierna čočovica je menšia a po uvarení zostáva pevnejšia, nerozvarí sa na kašu. Je skvelá do šalátov. Kupujem túto. Čiernu šošovicu nájdete vo väčších supermarketoch a hlavne v zdravej výžive.
Postup na karfiolové steaky:
Začnite prípravou marinády na karfiol. Roztopte si rastlinné maslo – v mikrovlnke alebo nad parou. Do masla vmiešajte sójovú omáčku, údenú papriku, soľ a čili vločky.
Karfiol očistite od listov a položte ho na dosku na krájanie. Karfiol ostrým nožom nakrájajte na 3 cm hrubé steaky. Nie všetky časti budú držať. Spravidla držia len 2-3 kusy, ktoré obsahujú hlúbik. Môžete sa riadiť týmto video návodom. Menšie časti narežte na polovice a spravte z nich menšie steaky.
Kúsky karfiolu potrite marinádou. Steaky môžete upiecť v trúbe alebo opiecť na panvici. Trúbu vyhrejte na 180 stupňov, steaky poukladajte na plech s papierom na pečenie a pečte asi 30-40 minút do zlatista a mäkka. Ak si vyberiete panvicu, tak karfiol opekajte na strednom ohni tiež do zlatista a mäkka.
Kým sa karfiol opeká pripravte si šošovicu a zemiaky. Šošovicu premyte a vložte do hrnca, zalejte ju zeleninovým vývarom, pridajte soľ ak nie je vývar dosť slaný, sušený tymián a cesnak. Čiernu šošovicu varte na strednom ohni asi 20 minút až kým sa skoro všetka tekutina nevyparí alebo nevpije do šošovice. Po uvarení šošovicu znova premyte pod tečúcou vodou.
Do premytej šošovice vmiešajte šťavu z polovice citrónu a nakrájanú zeleninu podľa vašej chuti. Čerstvú ako reďkovku, slnečnicové klíčky či fialovú kapustu, alebo naparenú ako špargľu či mrkvu.
Očistené zemiaky nakrájajte na menšie kúsky a uvarte ich do mäkka v jemne posolenej vode. Po uvarení zemiaky sceďte, pridajte mlieko alebo trochu vody z varenia, rastlinné maslo a soľ. Pomocou ponorného mixéra zemiaky rozmixujte na pyré.
Keď je všetko pripravené, môžete hneď servírovať.
Pozrite sa aj na recept na karfiolové chicken wings! Alebo môj obľúbený karfiolový šalát. Moje ďalšie cukrárske experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka.
Výborný recept. Robím opakovane. Nečaká ale výživná a chutná kombinácia. Ďakujem!