S receptom na šošovicový indický dhal som dlho experimentovala. Skúšala ho s vývarom, červenou šošovicou, celým rímskym kmínom… Nakoniec som skončila pri tomto jednoduchom recepte, ktorý som si vyžiadala od Inda, ktorého som stretla na cestách. On odporúčal všetko pripravovať na ghee, ako to robí jeho vegetariánska rodina, ja ako vegán ghee neuznávam, takže budeme používať olej a recept na dve porcie dhalu bude vegánsky.
Na indický dhal budete potrebovať:
– 200- 250g žltej šošovice
– 1PL mletého rímskeho kmínu
– 1/2 PL kurkumy
– 1ČL soli
Už z týchto ingrediencií dokážete uvariť základný dhal, použiť ale môžete ešte:
– 1 čili paprička alebo 1/2ČL čili vločiek alebo pár kvapiek Tabasca
– 1PL garam masala
– 1 červená cibuľa
– 3 rajčiny
– 1 PL repkového oleja
– 1/2PL mletého koriandru
– čerstvé listy koriandru
– čierne korenie
Začínam tým, že si šošovicu premyjem a nechám ju namočenú vo vode tak dlho, ako si to môžem dovoliť. Tak urýchlime varenie.
Teraz by ste asi zobrali cibuľu a olej a spravili si základ. Ja to robím inak. V recepte od známeho som dostala inštrukcie nechať tento krok na záver – opražiť cibuľu s rímskym kmínom a rajčinami v extra panvici a pridať ich až na vrch dhalu pri servírovaní.
Postup na dhal zo žltej šošovice:
Preto začnem tak, že si scedenú a umytú sošovicu pridám do hrnca a zalejem 3-4 šálkami vody, pridám soľ, rímsky kmín, kurkumu a čili vločky alebo tabasco. Kurkuma je pre mňe veľmi špeciálne korenie, neprežente to s ňou, ale skúste pridať trochu do každého jedla spolu s čiernym korením. Prečo, sa dozviete napríklad tu v článku od Kurkumánie.
Teraz nechám všetko variť na silnom plameni pod pokrievkou, až kým nie je šošovica rozvarená na kašu, ak mám čas čakať. Ak by vám dochádzala voda, pridajte ďalšiu šálku. Keď je dhal rozvarený, tak je najlepší – keď už nerozoznáte jasný tvar šošovice. Na záver sa hodí trochu korenia garam masala, ak ho máte.
Po asi 15 minútach varenia na najsilnejšom plameni môžete dhal servírovať. Na vrch môžete pridať opraženú cibuľu s rajčinami, ako som spomínala, a samozrejme čerstvý koriander. Ale môžete vynechať aj celé praženie s cibuľou a cesnakom a užiť si rozvarený dhal len tak. To robím často ja. Je to neskutočne jednoduchý recept, ktorý chuťovo uspokojí aj sám o sebe.
A keď vám bude chutiť, tak skúšajte ďalšie možnosti, pridávajte, čo vás napadne. Batáty sú moja obľúbená extra prísada. Skúste aj trochu kokosového mlieka a experimentujte! Na mojom youtube nájdete aj trochu inú verziu na dhal, kde sa šošovica ešte praží, neváhajte vyskúšať, čo je lepšie.
Pingback: Dhal z mungo fazuliek - Dcérka