Behom decembra som vám na instagrame dala šancu „vyhrať“ jeden recept na želanie. Slečna, ktorá vyhrala si vybrala recept na vegan čevapčiči, ja som k tomu pridala ešte tzaziki šalát, ktorý sa presne k takémuto jedlu hodí. V mojich Slovegán kuchárkach som už sviečkovú, párky a iné domáce alternatívy k mäsu robila. Zvyčajne miešam pšeničný lepok na výrobu seitanu a nejaké strukoviny. Teraz som chcela vyskúšať niečo iné a namiesto strukovín som použila sójový granulát. Takto som dosiahla extra príjemnú štruktúru mäsa, ktoré vás poriadne zasýti. Samotný pšeničný lepok obsahuje 80% bielkovín, sójový granulát 50% bielkovín.
Okrem čevapčiči si môžete vytvarovať z tohto základu aj burgre a dochutiť ju obľúbeným korením, ktoré by ste používali aj na marinovanie mäsa. Tento recept sa bude hodiť na každú vegánsku grilovačku.
Vegan čevapčiči s tzaziki šalátom
Ingrediencie
Pokyny
Notes
Ingrediencie
Ak s vegánskou stravou a varením začínate, možno niektoré ingrediencie nepoznáte. Všetky však zoženiete v bežnom obchode alebo zdravej výžive. Nižšie vám dám odkazy presne na ingrediencie, ktoré sama používam.
Marmite – Sladká mletá paprika – Shitake huby (kupujem sušené a meliem si ich, dajú sa zohnať už aj mleté huby a extrakty na dochucovanie) – Koncentrovaný rajčinový pretlak – Melasa – Tekutý dym – Kokosový olej bez vône – Sójový granulát – Pšeničný lepok – PlantOn (Lidl, Tesco) – Creme Vega (Billa, Kaufland)
Recept na vegan čevapčiči:
Začnite prípravou zeleninového vývaru a červenej repy. Zeleninový vývar zohrejte, repu uvarte. Použiť môžete aj zaváranú, čevapčiči dodá hlavne farbu.
Na panvicu dajte trochu repkového oleja a na miernom ohni do zlatista opečte čerenú cibuľu. Keď už bude zlatistá, na minútu pridajte aj nastrúhaný čerstvý cesnak. Keď sa cesnak rozvonia, všetko odložte z ohňa.
Do mixéra vložte 300 g vývaru, uvarenú cviklu, opečenú cibuľu, opečený cesnak cesnak a všetky ingrediencie okrem sójových kúskov a pšenišného lepku – 2 ČL údenej mletej papriky, 1/2 ČL sladkej mletej papriky, 1 ČL soli, 1 ČL holandského kakaa, 3 ČL sušeného cesnaku, 1/4 ČL čierneho korenia, 2 PL mletého prášku zo shitake húb, 60 g sójovej omáčky, 50 g koncentrovaného rajčinového pretlaku, 20 g trstinovej melasy, 4 ČL tekutého dymu a 25 g kokosového oleja bez vône. Všetko rozmixujte, aby vznikla teplá marináda na sójový granulát.
Sójový granulát dajte do misky a zalejte ho marinádou. Nechajte ho asi 10 minút (alebo kým zmäkne) odstáť. Keď granulát zmäkne, pridajte k nemu aj pšeničný lepok a rukami začnite miesiť hmotu, aby sa lepok aktivoval. Okamžite by ste mali vidieť vznikajúce vlákna lepku, ktoré zmes budú držať spolu.
Zmes rozdeľte na polovicu a znova ju vložte do mixéra. Stačí krátke mixovanie, aby sa niektoré kúsky sóje rozpadli a vznikla hladšia pastovitá zmes. Takto bude lepšie zmes držať – dajte pozor aby ste kúsky nepomixovali úplne do hladka na kašu, potom bude zmes príliš mäkká. Chcete dosiahnuť balans medzi kúskami sóje a hmotou, ktorá ich obalí a drží spolu. Preto radšej mixujte po menších častiach a krátko, aby ste to vedeli ustrážiť.
Odložte, upečte a ogrilujte
Rozmixovanú zmes ešte krátko prepracujete rukami a uistite sa, že je pevná, dobre sa s ňou pracuje. Ak by dostatočne nedržala, vždy môžete pridať viac pšeničného lepku – vtedy odporúčam pridaj aj trošku viac korenia. Zmes zabaľte do fólie a odložte na 15 minút do chladničky. Ideálne je nechať ju odpočívať cez noc, chute sa spoja a zmes lepšie drží.
Po schladení môžete začať tvarovať čevapčiči. Odoberte si asi 40 gramov z mäsovej zmesy, vytvarujte tenší šulček a prepichnite ho špáradlom. Čevapčičí zabaľte do alobalu a pevne utiahnite konce, aby si držalo svoj tvar.
Čevapčiči pečte 30 minút na teplote 175 stupňov. Takto si zachová mäkkosť a vláčnosť. Po dopečení kúsky odbaľte z alobalu a už len krátko opražte na panvici či grile, aby ste vytvorili chrumkavejší povrch, ktorý dodá kúskom zase nový level chuti.
Z tohto množstva vám vzniknú asi 4 porcie.
Vegan tzaziky šalát:
Tzaziky šalát sa skvelo hodí aj vegan mäsu. Kým sa pečie mäso, pripravte si šalát a prílohu ako varené – opekané zemiaky.
Polovicu šalátovej uhorky očistite od šupky a nastrúhajte na hrubom strúhadle. Nastrúhanú uhorku rukou vyžmýchajte, aby ste sa zbavili jej vody, ktorá by vám šalát príliš zriedila. Cesnak nastrúhajte na jemnom struhadle.
V miske zmiešajte rastlinnú smotanu, kvalitný panenský olivový olej (teraz milujem tento), citrónovú šťavu, soľ a čierne korenie. Potom pridajte natrúhanú uhorku, cesnak a nasekaný kôpor.
Všetko dobre premiešajte a dajte do chladničky, aby sa chute spojili, kým budete podávať čevapčiči a zemiaky.
Ak tzaziki milujete, odporúčam spraviť hneď dvojnásobnú porciu.
Ďalšie tradičné recepty nájdete tu. Moje ďalšie cukrárske experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka.