Táto vegánska panna cotta je tak ľahká, že tancuje na tanieri, čo ma nikdy neprestane baviť. Vďaka tučnému kokosovému mlieku je však aj krémová a rozplýva sa na jazyku. Panna cottu môžete doplniť o pyré z vášho obľúbeného ovocia. Jahody, maliny, mango, kiwi… Ja som zvolila exotiku a sviežosť z manga a maracuje.
Panna cotta je taliansky dezert, ktorý vznikol pravdepodobne v severnej oblasti Piemontu na začiatku 20. storočia. Tradične sa vyrába zo smotany, cukru a želatíny a môže sa podávať s rôznymi príchuťami ovocia. Názov „panna cotta“ je odvodený z talianskych slov „panna“ (smotana) a „cotta“ (varený). Smotana a mlieko sú veľmi dôležité aj pre vegánsku verziu, keďže to je hlavná chuť dezertu, použite naozaj čo najchutnejšie ingrediencie. Recept na panna cottu sa časom vyvíjal a kuchári doň pridávali rôzne prísady, ako napríklad vanilku, rum a dokonca aj kávu.
Vegánska panna cotta s mangom a marakujou:
Ingrediencie
Pokyny
Notes
K ingredienciám:
Mlieko a smotana – Mlieko a smotana dodajú dezertu tú najdôležitejšiu chuť, preto siahnite po ingredienciách, ktoré dobre chutia aj samé o sebe. Použiť môžete krémové kokosové mlieko z konzervy alebo skvelú vegan smotanu na šľahanie od Oatly, ktorá ma naozaj smotanovú – šľahačkovú chuť. Z mliek odporúčam tie, čo sa prirodzene najviac podobajú na kravské mlieko – hrachové Sproud, ovsené Oatly, plnotučné Alpro Tastes as Good…
Agar Agar – každá značka môže mať agar agar s trochu inou silou. Ja mám odskúšané množstvo z tohto receptu na skvelú konzistenciu s Vega Gel od Dr. Oetker, ktorý sa ale medzičasom prestal u nás predávať. Naposledy som použila značku Natural Jihlava a pri tej stačí agaru o polovicu alebo 2/3 menej Nebojte sa ale množstvo upraviť, ak by ste prišli na to, že vaša panna cotta netuhne (vyberte ju z foriem a uvarte znova z pridaním väčšieho množstva agaru) alebo je tuhá až moc (uvarte s vačším množstvom smotany a mlieka na zriedenie agaru). Dosiahnite konzistenciu, ktorá vám vyhovuje. Panna cotta by nemala byť pevná ako želé, skôr veľmi jemná a agar len tak tak spája všetko do konzistejcie, ktorá drží tvar.
Postup:
V stredne veľkom hrnci zmiešajte kokosové mlieko, rastlinné mlieko, cukor, agar agar a vanilku. Všetko prešľahajte dohromady, aby sa krém spojil. Dajte pozor hlavne na agar, ktorý by mal byť dobre rozmiešaný. Hrniec postavte na stredný oheň a zmes priveďte pomaly k varu. Keď krém začne bublať, teplotu ešte znížte a nechajte variť 3-4 minúty.
Krém nalejte do olejom jemne vytretých ramekinov alebo formičiek. Budete potrebovať asi 4 kusy ramekinov s priemerom približne 10 cm. Ak nechcete panna cottu vyklápať, tak nemusíte formičku vytierať olejom, ale len naliať krém do pohára a vyberať lyžičkou.
Formičky uložte do chladničky na najmenej tri-štyri hodiny alebo kým vegánska panna cotta nestuhne.
Medzitým si môžete v menšom hrnci rozvariť vaše čerstvé či mrazené ovocie s trochou škrobu na zahustenie. Podľa druhu ovocia použite viac či menej cukru a citrónovej šťavy, aby ste dosiahli sladkastú, ale sviežu chuť. (Ak chcete ovocné pyré pevnejšie a vhodné na plnenie pohárov, pridajte viac škrobu alebo agar agar.)
Použiť môžete už hotové ovocné pyré alebo džem. Na fotke som použila tento mangovo marakujový džem, ktorý som doplnila o trochu agáve a čerstvú marakuju.
Po stuhnutí špičkou noža jemne oddeľte panna cottu od strán formičky. Následne panna cottu nakloňte o 90 stupňov, aby sa časť oddelila od formy a odhalila kúsok dna formy. Teraz môžete vegan panna cottu vyklopiť na tanier, pridať ovocné pyré a servírovať.
Moje ďalšie food experimenty môžete sledovať na mojom instagrame surovadcerka. Ďalšie sladké recepty nájdete tu.