Už viac ako rok doma pečieme vlastný ražný kváskový chlieb. Tak máme istotu, že vieme, čo v ňom je a že je vegánsky. A kedže je to kváskový chlieb, vydrží prirodzene dlhšie bez konzervačných trikov. Dnes vám ukážeme, ako to u nás v kuchyni vyzerá, keď sa pečie chlieb. Nezaobídete sa bez domáceho kvásku, ktorý si môžete vypestovať alebo vyprosiť od niekoho, kto už kvások chová. :)
Na kvások budete potrebovať:
– 100g ražnej múky
– 100ml vody
Múku a vodu zmiešame a vznikne nám hustejšie cestíčko, ktoré si dáme do pohára. Vrchnák len priložíme, aby ku kvásku mal prístup vzduch a necháme deň niekde založený v kuchyni v teple. Po 24 hodinách pridáme 50g múky a 50ml vody – kvások prikŕmime a znova deň necháme odpočívať. To isté spravíme aj na tretí deň a štvrtý deň, vtedy by sa mali objaviť prvé bublinky a kvások by mal sám rásť. Keď na štvrtý deň zväčší objem a začne ho byť plný pohár, tak polovičku odoberieme a vyhodíme, potom znova prikŕmime.
Takto to opakujeme aspoň ďalší týždeň, vždy keď bude kvásku veľa, odoberieme a potom prikŕmime. Keď zabezpečíte kvásku dokonalé podmienky na rast, tak to bude vďačné dieťa! :) Po tomto procese ho skladujeme v chladničke a pravidelne ho prikrmujeme raz do týždňa, alebo z neho pečieme chlieb.
A potom sa môžete vrhnúť na chlieb:
Večer pred pečením chleba si kvások vyberieme z chladničky. U nás zoberieme skoro všetok kvások v pohári , čo je 40-50gramov a pridáme k nemu:
-150 až 180g ražnej múky
-150ml vody
A všetko necháme cez noc kvasiť. Ak chcete robiť len jeden kus chlebíka, tak vám bude stačiť 20g kvásku. Mamina je zvyknutá robiť dva chleby a každý má 1kg, takže ak použijete ďalej polovičné množstvá, vznikne vám kilový chlebík. Na druhý deň, po 12-16 hodinách kvasenia, odoberieme do pohára trochu kvásku pre ďalšie pečenie a dáme ho do chladničky. K zvyšku kvásku, ktorý má tak 300 gramov pridáme ďalšie potrebné suroviny:
– 400g ražnej múky
– 300g špaldovej múky
– 3 uvarené a nastrúhané zemiaky
– 200-300ml vody
– 4 ČL himalájskej soli
– 2 ČL rasce
Všetky suroviny vymiešame na cesto, ktoré necháme kysnúť ešte 3 hodiny. Po tejto dobe cesto vyberieme, rozdelíme na dve časti ak robíte dva chlebíky a vytvarujeme z každej časti na pomúčenej doske chlieb, ktorý vložíme do misy vystlanej utierkou, ktorú pomúčime, takto chlebík bude odpočívať ďalšie 2 hodiny. Potom nasleduje pečenie.
Trúbu zahrejeme na 200 stupňov. Cesto dáme na plech s papierom na pečenie, postriekame vodou a vložíme do trúby pecť asi na 45 minút. Aby sme mali krásnu kôrku pridáme do trúby aj plech s vodou, ktorý po 10 minútach pečenia vyberieme. Vtedy nadstavíme teplotu na 190 stupňov a pečieme ďalej. Ak je chlieb dobre prepečený, po zaklopaní na dno sa ozve dutý zvuk. Chlieb necháme vyhladnúť a môžeme krájať :)
K chlebíku si môžete pripraviť napríklad tekvicovú nátierku. A môžete použiť múku akú chcete, napríklad aj kukuričnú, my sme použili aj celozrnnú ražnú múku z Bionákupy.sk, ktorú nájdete tu. Nezabudnite odoberať náš youtube kanál pre ďalšie videá, lepšie vidieť ako čítať :)
Prvý normálny recept na kváskový chlieb. A to už som sa ho nahľadala aj napiekla. Ďakujem
Ja mam toho kvasku stráááášne vela proces prikrmovania opakujem už týždeň a pol a aj som polovicu odobrala a vyhodila a ten kavsok skôr vyzerá ako nakysnuté cesto. Je tatko správne? Alebo som urobila niečo zle?
ano aj ja som mala toho vela a vačšina ide preč najlepšie rozdať inak vyhodiť alebo si aj usušiť keby čerstvy zdochol :)
Pingback: Krkonošské kyselo po vegánsky - Raw Mother&Daughter
Niki, chcem poprosit o radu. Uz druhy tyzden sa prplem s kvaskom, hned na prvy den vyzera skvelo, no ked pride den pred pecenim chleba, ked si mam odobral kvasol (cca 80g) a zmiesat so 150-180g muky a vody, vtedy mi nenakvasi. Neviem co robim zle, nemate s tym skusenost? Tie dni predtym je pekne bublinkavy, ale neviem co sa stane potom . Dakujem, ahoj
neviem čo to môže byť lebo po rozkvasení bol vždy krasny a robis vsetko takto okej….proste na noc ho dam do misy s vodou a mukou rano je rozkvasený odoberiem dam do chladničky a tam čaka par dni, týžden alebo aj dva bez akehokolvek manipulovania až do dalšieho rozkavsenia pred pečením
Zaujimalo by ma ako ho co najlepsie skladovat,dala som ho do utierky a do chladnej komory a trochu stvrdol
my nechávame vonku len kus, ktorý sa zje behom dna a zvysok skladujeme v mraznicke a spotupne rozmrazujeme. Inak drzime vo vrecku v kuchyni v sufliku :)
Jde kvasek vytvorit i z jine mouky, napr. pohankove, ryzove, z popripade jine bezlepkove mouky? Predem dekuji za odpoved :)
Veľmi nápomocnú zjednodušenú prípravu kvásku pre domáce potreby nájdete tu :):)https://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/zjednodusena-vyroba-kvasku-ktoru-zvladne-kazdy
Pingback: Krémová Mrkvová Polievka - Raw Mother&Daughter
Pingback: Vegánska Kôprová polievka - Raw Mother&Daughter
Ahoj, včera som začala s výrobou kvásku a už dnes rano sa objavili početné bubliny a kvások zvdojnásobil svoj objem asi 2x, má už aj taký kyslastý zápach. Je to normalne, že k tomu došlo už teraz a nie až ten tretí deň? Ďakujem:)
Je to možné, teraz v lete to môže ísť rýchlejšie :)
Pingback: Hokkaido nátierka z pečenej tekvice - Surová Dcérka
Pingback: Hrášková nátierka s olivovým olejom - Surová Dcérka
Pingback: Vegan hlivový guláš so zemiakmi a údenou paprikou - Surová Dcérka